Upadłość konsumencka na półmetku 2016 r.

Wielka grupa osób obecnie (a w szczególnie dłużników) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź może być krótka lub nader wydłużona. Jednakże niniejszy artykuł mam nadzieję odpowie na każde interesujące Cię wątpliwości. Nade wszystko możemy oznajmić, że jest to nie mniej nie więcej tylko obwieszczenie bankructwa w momencie, gdy stwierdzimy, że jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a ciągłe opłacanie naszego zadłużenia jest niewykonalne (np. kwoty rat są wyższe nasze zarobki).

Zasadniczym czynnikiem przy obwieszczaniu upadłości jest to, aby nasza niewypłacalność powstała bez naszej winy. Oznacza to, iż zadłużenie powstało obiektywnie bez naszej umyślnej winy (np. padliśmy ofiarą oszustów inwestycyjnych, którzy podpisali z nami umowę pożyczki gdzie wielkość odsetek stanowi lichwę). Nasza sytuacja jest rozpatrywana przez sąd rejonowy według miejsca naszego zamieszkania. Do niego kierujemy właśnie wniosek.

W toku procedury upadłościowej sąd zbada naszą sytuację finansową, kontroluje wiarygodność przedstawionych dowodów i finalnie decyduje o tym czy wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Powinniśmy wiedzieć, iż w żadnym razie nie możemy sobie pozwolić na chowanie składników majątkowych i innego tego rodzaju ruchy. Może to, bowiem przekreślić nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na długi okres czasu.
Upadłość konsumencka to instytucja prawna, która do krajowego ustawodawstwa została umieszczona pod koniec roku 2009. Normy odnośnie jej wykorzystywania mieszczą się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Warto w tym miejscu wskazać, iż do tej pory ze sposobności ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko firmy. Natomiast aktualnie jest to także dopuszczalne w przypadku konsumentów. Jej ukończenie nie jest prostym zadaniem, wymaga kompetentnej wiedzy prawniczej i ogromnej wytrwałości (całe postępowannie łącznie z wykonaniem planu spłaty może trwać nawet ponad trzy lata).

Jednakże katalog upadłość konsumencka w bardzo wielu wypadkach stanowi doskonałą alternatywę dla jednostek, które mają już egzekucję komorniczą. Na ten stan rzeczy ingeruje wiele zmiennych. Musimy, albowiem wiedzieć, że egzekucja komornicza mieści w sobie duże koszty (opłacamy koszty egzekucyjne, koszta zastępstwa w procedurze egzekucyjnej itp.) a oprócz tego nierzadko z tego, co nam ściąga komornik niepokrywane są chociażby odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasze zadłużenie zamiast zmniejszać się jeszcze narasta. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka niweluje ten kłopot. Gdy się na nią zdecydujemy to sąd wyznacza nam osobę syndyka, który z kolei przygotowuje plan spłat. Opłacanie zadłużeń trwa maksymalnie 3 lata a po tym okresie nieuregulowane zadłużenia podlegają umorzeniu. Znaczy to, iż nikt już może ich od nas sciągać.

Upadłość konsumencka w 2016 roku to bardzo rozgorzały temat, szczególnie pośród osób, które w przeszłości wzięły wiele zadłużeń a obecnie nie radzą sobie z ich spłacaniem. Można, dlatego postawić tu pytanie, z czym wiąże się tak obszerne zainteresowanie właśnie tą instytucją ustawową (gdyż przepisy te zostały wprowadzone już pod koniec 2009 roku kalendarzowego). Jak się, albowiem objawia wszystko jest połączone z nowelizacją tych uregulowań ustawowych, która nastąpiła w grudniu 2014 r. Od tego momentu system ogłoszenia upadłości uległ zauważalnej liberalizacji, przez co może z niej skorzystać coraz więcej jednostek posiadających spore zmartwienia ze swoim długiem.

Dla tego przykładu unaocznia się, że rok 2016 jest rokiem zmiany, jeżeli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę teraźniejszą możemy, albowiem już liczyć postanowienia sądowe w tym temacie na setki przykładów (w pierwszym roku działania zrodlo imp ustawy było to zaledwie kilkanaście postanowień na kilkaset sporządzonych wniosków). Jesteśmy w stanie dostrzec, iż sądy coraz przychylniej podchodzą do kłopotów osób przekredytowanych.

W praktyce jak się, bowiem okazuje upadłość konsumencka jest wyłącznym sensownym rozstrzygnięciem dla osób, które popadły w pętlę długu i nie posiadają faktycznych szans na spłacenie swego obciążenia. Każdy, kto ma, choć minimalną styczność z branżą kredytową lub pożyczkową poznał przypadki osób, które często nie z własnej winy znalazły się w kredytowej pułapce (np. zadłużyły się ponad stan, by ocalić ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *